Nejhorší násilnosti při uplynulém summitu v Janově byly zcela cílenou provokací, jak vyplývá z nově zveřejněného dokumentu, který vypracovali poradci šéfa janovské policie. Co však Italy šokuje ještě více: policii tyto varující signály nepřiměly k žádné akci. Rozsáhlý policejní dokument, který zveřejnil janovský deník Il secolo XIX, velmi konkrétně hovoří o plánech pravicových extremistů narušit klidný průběh protestů.
Skupiny, mezi nimiž jsou nejznámější Forza Nuova (Nová síla) a Fronta Nazionale (Národní fronta), otevřeně plánovaly diskreditaci demonstrantů.
"Mají v úmyslu zahájit akci, v jejímž rámci skupina třiceti bojovníků vyvolá mezi antiglobalisty nepořádky a zaútočí tvrdě na policii," uvádí se v policejní zprávě. Zpráva se věnuje i velmi podrobným detailům.
"Z Turína má přijet stovka 'černých mundúrů', z Milána dalších sto padesát," líčí se tu nástup provokatérů, kteří chtěli vrhnout temné světlo na odpůrce globalizace. Současně se přesně popisují místa, kde proběhnou střety. A ta věrohodně korespondují s těmi, kde opravdu k násilí došlo.
Co je však Italům podivné: ani tyto zjevné náznaky nepřinutily policejní aparát k odpovídající reakci. Italská média proto podsouvají myšlenku, že policisté mohli mít zájem na vypuknutí střetů, aby mohli ospravedlnit pozdější tvrdý zákrok. Policejní představitelé ovšem něco podobného odmítají.
Levicová opozice však okamžitě vycítila dobrou šanci k útoku na nový kabinet. Předseda klubu Demokratické levice v italském Senátu Gavino Angius požádal o okamžitý komentář ministra vnitra Claudia Scaloji.
"Dokument byl sepsán několik dní před summitem a to vrhá temný stín na práci informačních služeb," prohlásil Angius. "Proto je zapotřebí, aby ministr stanul před parlamentem. Ukazuje se, že naše žádost o jeho rezignaci byla oprávněná,"tvrdil. Ústavní výbor sněmovny, kde má převahu pravice premiéra Silvia Berlusconiho, zatím podobné protesty zametá pod stůl.
"Předložíme návrh na ustavení vyšetřovací komise," nevzdávají se však představitelé socialistů. Čerstvé odhalení staví italskou policii do skutečně nepříznivého světla. Janovský soud navíc ve stejné době požádal italskou policii o předložení kompletního seznamu policistů, kteří se v noci ze soboty na neděli zúčastnili bleskového útoku ve škole, kde byli ubytováni členové antiglobalistického hnutí.
Stále častěji zaznívá názor, že útok proti štábu protestujících, Janovskému sociálnímu fóru, které sdružilo stovky organizací, byl přehnaně tvrdý a neopodstatněný.
Po smrti Carla Giulianiho, mladého demonstranta, se pohlaváři z řad odpůrců globalizace shodli na tom, že je zapotřebí se propříště jednoznačně distancovat od tvrdého jádra, které vyvolává krvavé střety. Policisté odhadovali, že zcelkového počtu 150 000 protestantů tvořili tito lidé asi tři tisíce.